Zakład Napędu Elektrycznego i Automatyki Przemysłowej - Instytut Automatyki - Politechnika Łódzka

Instytut Automatyki Zakłady:     Napędu Elektrycznego i Automatyki Przemysłowej | Sterowania Robotów | Techniki Sterowania | Teorii Sterowania
 

prof. dr hab. inż. Andrzej Bartoszewicz

Życiorys

Zainteresowania naukowe

Przewody doktorskie

Członkostwo w instytucjach naukowych

Recenzent

Projekty badawcze

Życiorys naukowy

    Andrzej Bartoszewicz ukończył studia na Wydziale Elektrycznym PŁ w 1987 roku. W 1993 roku uzyskał na tym samym Wydziale stopień doktora, w 2001 roku Rada Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki AGH w Krakowie nadała mu stopień naukowy doktora habilitowanego, a w 2010 roku uzyskał tytuł profesora nauk technicznych. Był stypendystą programu Fulbrighta na Uniwersytecie Purdue w USA oraz stypendystą British Council na Uniwersytecie Strathclyde w Szkocji, a także był zatrudniony na stanowisku research associate na Uniwersytecie w Leicester w Wielkiej Brytanii.
    Prof. Andrzej Bartoszewicz jest autorem ponad 360 prac, w tym 103 stanowią artykuły w czasopismach z tzw. listy filadelfijskiej (m.in. 6 w IEEE Transactions on Automatic Control, 5 w IEEE Transactions on Industrial Electronics, 3 w czasopiśmie Automatica, 3 w IEEE Transactions on Control Systems Technology, 3 w IEEE Transactions on Automation Science and Engineering, 2 w IEEE Transactions on Circuits & Systems II: Express Briefs, 1 w IEEE Transactions on Industrial Informatics). Prace te były ponad 4400 razy cytowane nie tylko w językach polskim i angielskim, ale także po chińsku, francusku, hiszpańsku, indonezyjsku, koreańsku, portugalsku i w języku perskim. Prof. A. Bartoszewicz jest autorem oryginalnej metody sterowania określanej w literaturze terminem Bartoszewicz’s reaching law oraz jednym z prekursorów dyskretnego ślizgowego sterowania obiektami dynamicznymi. Otrzymał nagrody za najlepszy referat na trzech międzynarodowych konferencjach, był laureatem Subsydium Profesorskiego Mistrz Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, został wymieniony we wszystkich edycjach listy World’s Top 2% Scientists zarówno w kategorii oceny całokształtu dorobku, jak i oceny dorobku za poprzedni rok oraz został zaliczony do pół procenta najlepszych naukowców na świecie w rankingu ScholarGPS. Pełnił rolę Guest Editor (zaproszonego redaktora) numerów specjalnych czasopism International Journal of Adaptive Control and Signal Processing (wydawnictwo John Wiley) oraz IEEE Transactions on Industrial Electronics. Jest członkiem komitetów naukowych wielu polskich i zagranicznych konferencji (Australia, Bośnia i Hercegowina, Chiny, Czechy, Dania, Francja, Grecja, Indie, Niemcy, Rosja, Tunezja, Węgry, Włochy, Rumunia, Słowacja), był kierownikiem oraz głównym wykonawcą projektów badawczych NCN, MNiSzW, KBN oraz Engineering and Physical Sciences Research Council (brytyjski odpowiednik KBN).
    Prof. A. Bartoszewicz jest członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk, prezesem Łódzkiego Oddziału Akademii, przewodniczącym Komitetu Automatyki i Robotyki PAN, członkiem Kapituły Medalu PAN im. Mikołaja Kopernika, członkiem Rady Doskonałości Naukowej, członkiem IEEE Control Systems Society Technical Committee on Variable Structure and Sliding Mode Control oraz członkiem Collegio dei Docenti - Universita degli Studi di Pavia. Był członkiem European Control Association (EUCA), Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także przewodniczącym Rady Naukowej Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP.
    W ostatnich latach doktoranci prof. A. Bartoszewicza otrzymali za wspólnie przygotowane z nim prace 10 nagród w konkursach na najlepsze referaty młodych autorów, a trzy z tych osób uzyskały stypendium Start Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej oraz stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców. Prof. A. Bartoszewicz opiekował się pracami inżynierskimi, magisterskimi i doktorskimi realizowanymi na Politechnice Łódzkiej, w Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire – CERN w Szwajcarii oraz na Uniwersytecie w Coventry w Wielkiej Brytanii. Wypromował 14 doktorów (w tym 10 z wyróżnieniem).
Strona zaktualizowana: 4.11.2024